הקשר בין נשירת שיער, טסטוסטרון, וירידה בחשק המיני

אובדן שיער גוף המלווה בירידה בחשק המיני, פגיעה באיכות ותדירות הזקפה, כמו גם בהפרעות שינה – כל אלה מעידים כי אתם עלולים לסבול ממחסור בטסטוסטרון.

כאשר מתרחשת נשירת שיער, למעשה זהו שלב מתקדם בתהליך שמתחיל הרבה קודם ולכן חשוב לשים לב לסימנים מקדימים כגון הפחתה בתדירות גילוח עור הפנים – מצב שיכול להצביע בין היתר על ירידה בטסטוסטרון.

מעבר לנשירת שיער, רמות נמוכות של טסטוסטרון מתבטאות גם בתופעות כגון: עייפות, השמנה, קשיי ריכוז, בעיות עיכול, חילוף חומרים איטי, חוסר יכולת לסבול קור.

בנוסף, חסר בטסטוסטרון מוביל במקרים רבים לבעיות בתפקוד המיני, בעיות פוריות, ירידה בזיקפה, הפחתת החשק המיני עד לכדי מצבי אימפוטנציה, קושי להגיע לאורגזמה, והפחתה בנפח הזירמה. לגברים הסובלים מבעיות בתפקוד המיני אשר לאחר בדיקה נמצא כי רמות הטסטוסטרון שלהם נמוכות – מומלץ לטפל ע"י צריכת תכשירי טסטוסטרון.

ומה קורה במצב של יותר מדי טסטוסטרון?

מצב זה יכול לגרום לבעיות אצל גברים ונשים כאחד. למעשה, טסטוסטרון בעודף אצל גברים יכול להוביל, יחד עם סיבות אפשריות נוספות, לאובדן שיער אצל גברים עם נטייה תורשתית להתקרחות, אך זה לא שחור או לבן שכן עודף טסטוסטרון, מבחינות מסוימות עדיין מייצר השפעה חיובית על בריאות הגברים.

טסטוסטרון
מבנה הטסטוסטרון

מה בנוגע לתכשירים לשיפור התפקוד המיני?

כידוע, גברים רבים צורכים תכשירים כגון ויאגרה (viagra), סיאליס (cialis), לויטרה (levitra), קמגרה (kamagra oral jelly) וזאת על מנת לשפר את התפקוד המיני ואת משך הזיקפה. למרות יעילותם של תכשירים אלו, במצבים של טסטוסטרון נמוך, ההשפעה של הויאגרה ותחליפיה לסוגיהם הנה מוגבלת בצורה משמעותית. טענה זו נובעת ממחקרים שבוצעו בשנים האחרונות, בהם התגלה כי גברים הסובלים מאימפוטנציה ולא הגיבו טוב לטיפול התרופתי הנ"ל אכן בעלי רמה נמוכה של טסטוסטרון. כאשר אותם גברים קיבלו תוסף המכיל טסטוסטרון, מידת ההשפעה של אותם תכשירים שופרה באופן משמעותי.

זאת ועוד – בקרב צעירים בשנות העשרים הסובלים מאימפוטנציה ולפי הבדיקות הרפואיות המדד הבעייתי היחיד הוא רמה נמוכה של טסטוסטרון – עבור רובם התגלה כי תוסף טסטוסטרון עשוי להיות הפתרון השלם עבורם, על מנת לאפשר חזרה לפעילות מינית תקינה.

חשוב לציין כי בעוד ירידה ברמת הטסטוסטרון מובילה בד"כ למגוון של תופעות לא רצויות כמו בעיות אין-אונות, זיקפה, ואימפוטנציה – לעיתים הגורמים לבעיות אלו הם אחרים, ועשויים לכלול מצבי לחץ, עישון, הפרעות נפשיות, אלכוהול, לחץ דם גבוה, בעיית כולסטרול, וסוכרת.

שיפור התפקוד המיני

איך להעלות את רמת הטסטוסטרון באופן טבעי?

במחקרים שבוצעו בנושא נמצא כי פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה מעלים את רמת ההורמון בגוף. למעשה מה שהתגלה הוא קשר הדוק בין חסר בטסטוסטרון לבין בעיות מטבוליות – אשר ניתן לשפר משמעותית באמצעות אורח חיים בריא. כך שכדי לטפל במצב של טסטוסטרון נמוך, אין ברירה אלא לשנות את אורח החיים ולא רק להסתפק בתכשירים ותוספים.

לכן ההמלצה למי שרוצה לשפר את רמות ההורמון בגוף היא להקפיד הקפדה יתרה על תזונה נכונה ופעילות גופנית כדרך חיים.

הורדת הכולסטרול

נמצא כי קבוצת סיכון משמעותית לפיתוח חסר גדול בטסטוסטרון היא גברים הסובלים מהשמנת יתר, סוכרת, רמת שומן (כולסטרול) ולחץ דם גבוה.

תזונה צמחית

על מנת לשפר את המטבוליזם ואת רמות הטסטוסטרון בגוך מומלץ לצרוך פחמימות שמתפרקות לאט, ובכלל זה פירות המכילים כמות גבוהה של סיבים, ירקות ודגנים מלאים.

שומנים בריאים חיוניים לבניית הטסטוסטרון. דוגמאות לשומן טוב: אבוקדו, אגוזים, זרעים וגרעינים, פשתן טחון, טחינה, שמן זית, טופו, אדממה, שוקולד מריר.

 

צריכת אבץ מוגברת – אבץ נחשב אחד מהחומרים החיוניים ליצירת טסטוסטרון. באילו מזונות ניתן למצוא אבץ? קטניות, אגוזים, דגנים מלאים – אלו הם המקורות העיקריים והמומלצים לצריכת אבץ.

מזונות עשירים בסיבים תזונתיים

מעבר לפירות וירקות שמאוד מומלצים, סיבים תזונתיים ניתן לקבל גם מדגנים מלאים כגון – שיבולת שועל, קינואה, אורז, דוחן, שעורה. מזונות אלו ידועים בתרומתם לאיזון הורמונלי תקין (בין היתר מסייעים בהורדת אסטרוגן).

הפחתת סוכר

בין אם ידעתם זאת ובין אם לאו – סוכר הוא אויב הציבור מס' 1, שכן הפחתה של סוכר מהתפריט היומי היא משימה שלרוב האנשים קשה לעמוד בה. רמה מוגזמת של סוכר עלולה להעלות את רמת האינסולין ולהוריד את רמת הטסטוסטרון, כך שאם אתם צורכים רמה גבוהה של סוכר לאורך היום, בכך אתם מגדילים את הסיכויים שלכם לסבול מטסטוסטרון נמוך.

ויטמין  D3
אחוזי טסטוסטרון גבוהים התגלו אצל גברים במחקרים שעקבו אחר ההשפעה של צריכת ויטמיןD3  אופן קבוע. ויטמין זה מהווה את אחת התרומות החשובות ביותר לתפקוד ההורמונאלי התקין. בגלל השכיחות הגבוהה של חסר ב D3 בתקופה הנוכחית, חשוב מאוד להגביר את רמות הוויטמין על ידי חשיפה בריאה לשמש. נסו להשתזף בחוף הים או סתם לתפוס כמה רגעים בשמש. צאו לטיול: חשיפה לוויטמין D שמגיע מאור שמש למשך 20 דקות בלבד יכולה לעשות פלאים ברמות הטסטוסטרון שלכם.

לחלופין, תוכלו להוסיף מזונות עשירים בוויטמין D לתזונה שלכם ו/או לרכוש ויטמיןD3  נוזלי בבית המרקחת. הסיכונים בצריכה הם קטנים עד לא קיימים כך שכדאי לאמץ את ההרגלים הנדרשים וליהנות משיפור בבריאות הכללית וגם בשיפור רמת הטסטוסטרון באופן טבעי.

פעילות גופנית

באופן די צפוי התגלה במחקרים כי פעילויות גופניות יכולות לשפר את רמות הטסטוסטרון בגוף. למעשה ניתן לטעון כי הגוף הגברי בנוי לעסוק בפעילויות גופניות בתדירות גבוהה. הטבע מפצה אותנו הגברים על ההשקעה בדמות בריאות טובה – וגם ברמות משופרות של טסטוסטרון.

לכן, השמירה וההקפדה על חיים פעילים משתלמת לכם. חשוב להישאר פעילים גופנית לכל אורך השבוע. גם בימים בהם אתם לא מתאמנים, נסו ללכת ברגל יותר, ותרו על המעלית, נסו לרכב על אופנים כאשר אתם צריכים להתנייד למרחקים יחסית קצרים.

בנוסף, כדאי לדעת כי הגדלת ייצור הטסטוסטרון קשורה ספציפית לפעילות כגון הרמת משקולות (אימוני כוח), שכן מחקרים מצאו כי מבחינת ייצור טסטוסטרון, אימונים ממוקדים על שרירים קטנים אפקטיביים הרבה פחות מהרמת משקולות חופשית בשילוב עם תרגילי כוח מורכבים (הפעלת שרירים גדולים).

סבולת לב-ריאה: נמצא קשר חיובי הדוק בין אימוני סבולת לב ריאה לאיזון רמות הטסטוסטרון בגוף, על אף שאין להם השפעה גדולה על הייצור עצמו של הטסטוסטרון.

טיפ: למרות החשיבות הרבה של הפעילות הגופנית, המנוחה חשובה עוד יותר.  לכן הקפידו על מנוחה בין האימונים. באופן דומה מומלץ לאמץ אימוני אינטרוולים: אימון אירובי שמשולבות בו הפוגות קצרות, כך שאתם מוציאים הרבה אנרגיה בפרקי זמן קצרים, ונותנים לשרירים זמן מסוים לנוח בין שני סשנים עוקבים.

 

האם כדאי לשמור על אורח חיים בריא?

בוודאי, בכדי לשמור על ייצור טסטוסטרון תקין, חשוב לשמור על אורח חיים בריא.  זו בהחלט מסקנה מתבקשת.

פרמטרים נוספים בתחום אורח החיים והשמירה על הבריאות שכדאי לכם לשים לב אליהם:

לחץ – אם לחץ כרוני הינו חלק מחייכם, עליכם לשנות את אורח החיים שלכם.

משקל – מחקר שנערך לאחרונה העלה כי גברים בעלי משקל עודף נוטים יותר לרמות טסטוסטרון נמוכות יחסית לגברים אחרים.

שינה – דאגו לישון לפחות 7-8 שעות בכל לילה: תהליך הפרשת הורמון הטסטוסטרון מתרחש בעיקר בלילה, לכן השינה היא החלק החשוב ביותר בכל התהליך אותו אתם עוברים.

לחץ דם – נסו לשמור על לחץ הדם שלכם מאוזן ולהימנע ממאכלים המעודדים לחץ דם גבוה כמו קפאין, אלכוהול, מזון מעובד ומלח. תחלואים כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, נפחת הריאות ומחלת כליות, כמו גם צריכת סמים יכולים לתרום לחסר בטסטוסטרון.

קיום יחסי מין – הטסטוסטרון הוא ההורמון שמניע את הדחף המיני, אך חשוב לדעת שזה עובד גם ההיפך, ויחסי המין משפיעים באותה דרך על הטסטוסטרון.

הימנעות מכימיקלים – הציביליזציה המודרנית מרעילה את גופנו עם כימיקלים רבים שמשפיעים לרעה על רמות הטסטוסטרון. גם כימיקלים בחומרי ניקוי ביתיים מזיקים להורמון הגברי. במיוחד הקפידו להימנע מקסנואסטרוגנים: כימיקלים המחקים את פעולת ההורמון הנשי נקראים קסנואסטרוגנים, והם חדשות רעות לרמות הטסטוסטרון שלכם.

 

לידיעתכם, מאמר זה אינו בא להחליף את שיקול דעתו של הרופא שלכם, ובכל בעיה או שאלה אנו ממליצים לכם בחום להיוועץ עם רופא. אם אתם נמצאים בסיכון מוגבר לחסר טסטוסטרון או אם אתם סובלים מהתסמינים האופייניים של חסר טסטוסטרון, כדאי לפנות לרופא ולבקש בדיקת טסטוסטרון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top